#1 2016-01-18 18:16:07

 Waenzeslaus

Stulatek

47793472
Zarejestrowany: 2013-04-21
Posty: 3796

106-latka z wsi Kępiste-Borowe 1909-

Oto zagłębie stulatków. W powiecie jest ich 15, w Turobinie–Brzozowej mieszka dwóch! Data dodania: 2016-01-18 10:53:00 Ostatnia aktualizacja: 2016-01-18 12:31:18 Mieczysław Bubrzycki Prześlij Drukuj Dodaj komentarz W Turobinie Brzozowej mieszka dwóch stulatków (© Mieczysław Bubrzycki) W powiecie ostrowskim jest 15 stulatków, w tym 10 kobiet. Najstarsza z nich mieszka we wsi Kępiste -Borowe w gminie Zaręby Kościelne, skończyła w zeszłym roku 106 lat! Zaraz za Starym Lubotyniem leży Turobin – Brzozowa. To niewielka wieś, raptem 20 domów (w tym jeden pusty, jeden nowy, jeszcze niezamieszkany, a w dwóch mieszkają starzy kawalerowie) oraz prawie 130 mieszkańców, w tym 15 dzieci, które dojeżdżają do podstawówki i gimnazjum w Lubotyniu. - Ludzi stale ubywa – mówi Agnieszka Bączyk, od roku sołtys Turobina – Brzozowej. - Dzieci dorastają i przeważnie uciekają stąd. W zeszłym roku mieliśmy jeden pogrzeb, ale ani jednych urodzin. Najmłodsze dziecko ma u nas dwa lata. W Turobinie – Brzozowej mieszka za to dwóch panów, którzy skończyli już 100 lat. To jedyni stulatkowie w gminie Stary Lubotyń. W zeszłym roku u pana Jana Sobieskiego były setne urodziny, a u pana Piotra Jasionowskiego – 101! Obaj czują się jeszcze nieźle, jak na swój wiek. Nie zdołaliśmy jednak z nimi porozmawiać, bo – gdy 12 stycznia byliśmy we wsi - oba domy stulatków były zamknięte. - Latem widywałam ich jeszcze – mówi Agnieszka Bączyk. - Pan Jan stał często przy płocie i zagadywał przechodzących ludzi, a pana Piotra też widziałam, jak siedział na podwórku. O nietypowych urodzinach Piotra Jasionowskiego i Jana Sobieskiego pisaliśmy na naszych łamach. Obaj stąd pochodzą, pan Piotr mieszka tu od urodzenia, a pan Jan urodził się na terenie Rosji carskiej, gdzie zesłano jego rodzinę, ale jako dziecko powrócił do rodzinnej wsi i stale tu mieszka. Obaj stulatkowie mają za sobą udział w w kampanii wrześniowej 1939 roku. Obaj są wdowcami, pan Piotr znacznie dłużej niż pan Jan, obaj mieszkają z rodzinami, więc mają dobrą opiekę. - Nie wiem, dlaczego akurat u nas jest dwóch stulatków, a w innych wsiach ich nie ma – zastanawia się pani sołtys. - Nie urodziłam się tutaj, sprowadziłam się spod Zambrowa dwadzieścia dwa lat temu. Przez ten czas innych stulatków tu nie było. W naszej wsi jest dużo ludzi starszych, prawie w każdym domu jest emeryt albo rencista. Emerytów jest dużo więcej niż dzieci. Kto wie, czy kiedyś nie będzie następnych stulatków. O tym, gdzie mieszkają wszyscy stulatkowie, przeczytasz w najnowszym papierowym wydaniu TO. Źródło: Tygodnik Ostrołęcki - Oto zagłębie stulatków. W powiecie jest ich 15, w Turobinie–Brzozowej mieszka dwóch!

Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/artykul/93020 … ,id,t.html


Kontakt: superstulatek110@interia.pl

Offline

 

#2 2016-01-18 20:28:19

 IrvingKahn

Emeryt

Zarejestrowany: 2015-02-21
Posty: 1469
Wiek: 25

Re: 106-latka z wsi Kępiste-Borowe 1909-

To niesamowite bo prawdopodobieństwo 2 stulatków w takiej małej miejscowości jest bardzo niskie.


"Traktuj innych tak, jak chcesz być traktowany"
"Nie mam dużo nauki, ale to co sensu mam, staram się go używać"

                                                                                       Jeralean Talley ur. 23.05.1899 - †17.06.2015

Offline

 

#3 2016-01-18 23:42:41

 Przeme

Emeryt

Zarejestrowany: 2013-07-08
Posty: 1288

Re: 106-latka z wsi Kępiste-Borowe 1909-

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.gothicmulti.pun.pl www.ninjanarutogra.pun.pl www.narutowojna.pun.pl www.kotycienia.pun.pl www.benedictus.pun.pl