#31 2015-11-24 20:49:01

 Waenzeslaus

Stulatek

47793472
Zarejestrowany: 2013-04-21
Posty: 3796

Re: Szczepan Kocęba 1907-2015

IrvingKahn napisał:

Świetnie wygląda choć zasiadał już w wózku. Jeszcze w zeszłym roku chodził samodzielnie z laska.

Też uważam, że wygląda bardzo dobrze jak na ten wiek. Dla mężczyzny 108 lat to jest jak 111 lat dla kobiety.
Wyraźnie ucieszył się z wizyty gości. Cieszę się, że zobaczyłem te zdjęcia.


Kontakt: superstulatek110@interia.pl

Offline

 

#32 2015-11-24 21:40:55

 IrvingKahn

Emeryt

Zarejestrowany: 2015-02-21
Posty: 1469
Wiek: 25

Re: Szczepan Kocęba 1907-2015

Moim zdaniem wygląda nieco tak samo jak Kimura. Niesamowite, że pan Kimura posiadał pełne uzębienie chyba do 115 roku życia, później praktyczne bez zębów...

Ostatnio edytowany przez IrvingKahn (2015-11-24 21:41:09)


"Traktuj innych tak, jak chcesz być traktowany"
"Nie mam dużo nauki, ale to co sensu mam, staram się go używać"

                                                                                       Jeralean Talley ur. 23.05.1899 - †17.06.2015

Offline

 

#33 2015-11-29 15:42:53

 Waenzeslaus

Stulatek

47793472
Zarejestrowany: 2013-04-21
Posty: 3796

Re: Szczepan Kocęba 1907-2015

Szczepan Kocęba rzucił palenie!

Film ze 108. urodzin!: https://www.youtube.com/watch?v=cX9_W2JZzec

Nowy artykuł: http://limanowa.in/wydarzenia/ludzie,26534.html

2015-11-29 08:49:49
108-latek rzucił palenie po... 95 latach (wideo)

108-latek rzucił palenie po... 95 latach (wideo)
W miniony poniedziałek najstarszy mieszkaniec powiatu limanowskiego, pan Szczepan Kocęba z Nowego Rybia, obchodził 108. urodziny. Na pytanie, co sprawia że mimo upływu tak wielu lat on wciąż zachowuje sprawność i zdrowie, odpowiada: „Taki los mnie spotkał. Mało kogo taki spotka, mało. A ile jeszcze przede mną, to jeden Pan Bóg wie…”.
Od niespełna dwóch miesięcy pan Szczepan… nie pali. Wcześniej sporą przyjemność sprawiało mu delektowanie się papierosami skręconymi z dobrego, markowego tytoniu. Dziś przyznaje, że „dymka” bardzo mu brakuje, zwłaszcza że palił przez… 95 lat.
Natomiast 108-latek nadal nie odmawia sobie kropelki mocniejszego trunku. Kieliszek koniaku poprawia jego krążenie, z którym w tym wieku miewał problemy. Podczas naszej wizyty skusił się na spróbowanie jednego z prezentów i podczas gdy pozostali domownicy nie kryli grymasu z po mocnym alkoholu, jedynie pan Szczepan pozostał niewzruszony, a nawet żartował że by móc powiedzieć coś o smaku, musiałby wypić przynajmniej pół litra.
Kilka miesięcy temu pan Szczepan był w nieco gorszej formie - trafił nawet na krótki czas do szpitala. Na szczęście poczuł się lepiej. Dziś jest już w domu, gdzie mieszka z najmłodszym synem i jego żoną. Niezmiennie cieszą go wizyty gości. - Rodzina przyjeżdża, wojskowi są u mnie co roku, odwiedza mnie też pan Musiał - mówi ze śmiechem pan Szczepan. Podczas ostatnich odwiedzin, gdy goście przybyli złożyć mu życzenia, jubilat kazał przynieść swoją ulubioną „guzikówkę” i próbował zagrać „Przybyli ułani pod okienko”. - Ale nie mogłem, przez palce, gdybym wcześniej pograł, to bym się wyćwiczył - powiedział 108-latek, który specjalnie dla naszych Czytelników postanowił zagrać na harmonii.


Pan Szczepan jest najprawdopodobniej najstarszym strażakiem-ochotnikiem w całej Polsce. Jest również kombatantem - przed wojną był w 1 PSP, skąd po pół roku został skierowany do pełnienia służby w Korpusie Ochrony Pogranicza do Skały nad Zburczem. Wiosną w 1930 roku zakończył swoją służbę w stopniu kaprala. Wraz z wybuchem wojny został zmobilizowany przez WKU Tarnów. Trafił do Krakowa, a następnie wraz z wojskiem wycofał się i koło Horyńca dostał się do niewoli niemieckiej.
Tą historię pan Szczepan wspomina szczególnie często. W trakcie transportu do Niemiec na nocnym postoju pociągu ucieka udało mu się otworzyć okno i uciec. Po zrzuceniu mundury i zdobyciu cywilnego ubrania, ukrywając się w lasach, udało mu się pieszo dotrzeć do rodzinnej miejscowości.
Po dotarciu do domu, wstąpił do partyzanckich oddziałów AK, gdzie wraz z innymi członkami oddziału wysadzał mosty i rozkręcał tory kolejowe. Po okupacji pracował na własnym gospodarstwie, a w wolnych chwilach grywał na weselach i innych uroczystościach, zarabiając pieniądze na utrzymanie rodziny. W 1956 roku był współzałożycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Rybiu, której obecnie jest honorowym członkiem.
Pan Szczepan jest seniorem wspaniałego rodu: ma 5 dzieci i 12 wnuków, doczekał się także kilkudziesięciu prawnuków i kilkunastu praprawnuków. Wszyscy w rodzinie zwracają się do niego „dziadku”.


Kontakt: superstulatek110@interia.pl

Offline

 

#34 2015-11-29 16:01:38

 IrvingKahn

Emeryt

Zarejestrowany: 2015-02-21
Posty: 1469
Wiek: 25

Re: Szczepan Kocęba 1907-2015

Jeśli rzucił palenie w tym roku lub w zeszłym, to on musiał zacząć palić w wieku 12 lub 13 lat.


"Traktuj innych tak, jak chcesz być traktowany"
"Nie mam dużo nauki, ale to co sensu mam, staram się go używać"

                                                                                       Jeralean Talley ur. 23.05.1899 - †17.06.2015

Offline

 

#35 2015-11-30 15:33:38

 Rudi57

Emeryt

Zarejestrowany: 2013-02-15
Posty: 1862

Re: Szczepan Kocęba 1907-2015

IrvingKahn napisał:

Jeśli rzucił palenie w tym roku lub w zeszłym, to on musiał zacząć palić w wieku 12 lub 13 lat.

Nic w tym nadzwyczajnego. Moja koleżanka zaczęła palić jak miała mniej niż 12 lat.

Offline

 

#36 2015-11-30 15:40:49

 IrvingKahn

Emeryt

Zarejestrowany: 2015-02-21
Posty: 1469
Wiek: 25

Re: Szczepan Kocęba 1907-2015

Rudi57 napisał:

IrvingKahn napisał:

Jeśli rzucił palenie w tym roku lub w zeszłym, to on musiał zacząć palić w wieku 12 lub 13 lat.

Nic w tym nadzwyczajnego. Moja koleżanka zaczęła palić jak miała mniej niż 12 lat.

W obecnym czasie tak ale 100 lat wstecz to raczej była inna sytuacja, religijność była silna.


"Traktuj innych tak, jak chcesz być traktowany"
"Nie mam dużo nauki, ale to co sensu mam, staram się go używać"

                                                                                       Jeralean Talley ur. 23.05.1899 - †17.06.2015

Offline

 

#37 2015-12-01 17:39:11

 Waenzeslaus

Stulatek

47793472
Zarejestrowany: 2013-04-21
Posty: 3796

Re: Szczepan Kocęba 1907-2015

Jeszcze jeden artykuł: http://ug.limanowa.pl/pl/283/2509/18-la … rettyPhoto

108 lat Szczepana Kocęby !
Poniedziałek, 23 listopada 2015
Autor: wk
Liczba wyświetleń: 228


108 lat obchodził 23 listopada 2015r.  Szczepan Kocęba z Nowego Rybia. Najstarszy mieszkaniec gminy Limanowa jest jednocześnie najstarszym strażakiem w gronie wszystkich 70 tys. druhów w woj. małopolskim, a najprawdopodobniej też i najstarszym członkiem OSP w Polsce. Jest również kombatantem – żołnierzem 1. Pułku Strzelców Podhalańskich i członkiem AK.
Z okazji urodzin w rodzinnej miejscowości w Nowym Rybiu w gospodarstwie agroturystycznym „Kocębówka”, które prowadzi jego najmłodszy syn wraz z małżonką, Szczepana Kocębę odwiedził Zastępca Wójta Gminy Limanowa Marian Mąka, Przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński , Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego UG Limanowa Dariusz Dutka oraz Sołtys Nowego Rybia Jan Myszka.

Goście przekazali jubilatowi  upominki i kwiaty. Pomimo sędziwego wieku Szczepan Kocęba nadal może pochwalić się nieustającą pogodą ducha, dobrym samopoczuciem i ogromem poczucia humoru. Mimo tego iż organizm z racji wieku nieco już niedomaga pan Szczepan wbrew wszystkim zasadom a nawet logice stara się każdą chwilę wykorzystywać jak najlepiej tylko potrafi. Nadal niezwykle kontaktowy i wyjątkowo gościnny.
Daniela Kocęba – synowa jubilata mieszkająca i opiekująca się nim podkreśla niebywały upór i chęć życia w panie Szczepanie. Zresztą nie trudno nie zauważyć niezwykle ciepłej i  rodzinnej relacji jaka wiąże jubilata z panią Danielą. Dzisiejsze spotkanie w Nowym Rybiu to ogromna lekcja pokory do życia, miłości i szacunku do drugiej osoby, okazja do refleksji nad tym co nieuchronne a zarazem przepis na to jak przeżyć to życie prawdziwą pełnią.

Urząd Gminy Limanowa na czele z Wójtem Władysławem Pazdanem oraz Zastępcą Marianem Mąką składa najszczersze życzenia urodzinowe Jubilatowi wierząc, że jeszcze niejednokrotnie będziemy mogli świętować kolejne urodziny pana Szczepana.


Kontakt: superstulatek110@interia.pl

Offline

 

#38 2015-12-01 19:34:20

 IrvingKahn

Emeryt

Zarejestrowany: 2015-02-21
Posty: 1469
Wiek: 25

Re: Szczepan Kocęba 1907-2015

Wiadomo ile ma lat jego syn? Bo wyglądał młodo i czuje na siłach. Czyżby jednak mniej niż 70 lat?


"Traktuj innych tak, jak chcesz być traktowany"
"Nie mam dużo nauki, ale to co sensu mam, staram się go używać"

                                                                                       Jeralean Talley ur. 23.05.1899 - †17.06.2015

Offline

 

#39 2015-12-12 18:45:34

 Mike Imich

Administrator

Zarejestrowany: 2011-12-26
Posty: 4727
Wiek: 24

Re: Szczepan Kocęba 1907-2015

No, jeśli jego syn to ten, na którego właśnie patrzę to wygląda na ok. 60 lat.


Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska.
Józef Piłsudski

Offline

 

#40 2015-12-12 20:37:24

 IrvingKahn

Emeryt

Zarejestrowany: 2015-02-21
Posty: 1469
Wiek: 25

Re: Szczepan Kocęba 1907-2015

Gdyby w rzeczywistości miał około 60-65 lat to ojciec musiał mieć około 43-48 lat.


"Traktuj innych tak, jak chcesz być traktowany"
"Nie mam dużo nauki, ale to co sensu mam, staram się go używać"

                                                                                       Jeralean Talley ur. 23.05.1899 - †17.06.2015

Offline

 

#41 2015-12-18 09:42:00

 Waenzeslaus

Stulatek

47793472
Zarejestrowany: 2013-04-21
Posty: 3796

Re: Szczepan Kocęba 1907-2015

Pożegnano najstarszego mieszkańca Limanowszczyzny

Pożegnano najstarszego mieszkańca Limanowszczyzny
Nowe Rybie. W niedzielę odbyła się uroczystość pogrzebowa śp. Szczepana Kocęby, najstarszego mieszkańca Limanowszczyzny, który przed paroma tygodniami skończył 108 lat. Niestety, nie było mu dane dożyć kolejnych urodzin. Zmarł rano 11 grudnia w Szpitalu Powiatowym w Limanowej.
Wprowadzenia ciała zmarłego dokonał ks. Kazimierz Basista, proboszcz parafii w Nowym Rybiu oraz ks. Dariusz Bugajski, w asyście pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu, Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Limanowa, przedstawicieli Wojska Polskiego oraz członków grup rekonstrukcyjnych z Nowego Targu i Tarnowa.

W homilii ks. Basista przypomniał historię zmarłego, która tak bardzo wrośnięta była w parafię w Nowym Rybiu. Śp. Szczepan Kocęba był współzałożycielem pierwszej Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Rybiu. Był niezwykłą osobą umiejącą się cieszyć z najdrobniejszych rzeczy, zawsze pogodny, uśmiechnięty, kochający grać na swej harmonii. - „Śmiej się do ludzi, a będziesz żył 100 lat”, było jego maksymą życiową – wspomniał kapłan.

W imieniu władz gminy Limanowa, wójtów oraz przewodniczącego Rady Gminy Limanowa, strażaków i mieszkańców, śp. Szczepana Kocębę żegnał Aleksander Krzysztof – prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego w Limanowej. Mówił o zasługach zmarłego w powstawaniu OSP w Nowym Rybiu, jego trosce w wychowaniu w własnych dzieci oraz angażowaniu się na rzecz budowania społeczności lokalnej.

Rzesze wiernych, a wśród nich przedstawiciele władz gminy, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, biblioteki, kierownicy jednostek organizacyjnych Urzędu Gminy Limanowa, strażacy, setki mieszkańców gminy Limanowa i okolic, przyjaciele i znajomi oraz tak licznie zebrana rodzina zmarłego śp. Szczepana Kocęby, przy asyście Orkiestry Strażackiej z OSP Tarnawa odprowadziły zmarłego na cmentarz parafialny.

Nad jego doczesnymi szczątkami głos zabrał starszy sierżant Józef Kostecki z nowotarskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - Żegnamy ostatniego partyzanta I Pułku Strzelców Podhalańskich Okręg Limanowa oraz Kaprala Okręgu Pogranicza Kraju. Był prześladowany w czasie okupacji przez niemieckiego najeźdźcę, uciekł z pociągu, który miał odwieść polskich jeńców wojennych do obozu w Mauthausen. Był prawym i szlachetnym człowiekiem, nie złamał przysięgi AK, którą składał w czasie okupacji niemieckiej. Po wyzwoleniu był prześladowany przez Urząd Bezpieczeństwa w Limanowej. To jednym z ostatnich „Kolumbów” czasów współczesnych walczących o wolna Polskę. Nigdy nie zgodził się z okupacją sowiecką - wspomniał Kostecki.

Za liczny udział oraz oprawę uroczystości, podziękowania wszystkim zaangażowanym osobą składa rodzina śp. Szczepana Kocęby.

http://limanowa.in/wydarzenia/ludzie;po … 26934.html


Kontakt: superstulatek110@interia.pl

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.prohax.pun.pl www.fin-rach.pun.pl www.footballmanagerpolish.pun.pl www.skateboarding-forum.pun.pl www.bwc.pun.pl