#1 2014-10-24 11:30:26

 Przeme

Emeryt

Zarejestrowany: 2013-07-08
Posty: 1288

Olga Szereauc 1908-

Olga Szerauc
Powrót
Urodziła się 1 kwietnia 1908 w majątku Kuźmicze k. Miadzioła (zabór rosyjski) w rodzinie Jadwigi z domu Dmochowskiej i Arkadiusza Cywińskich. Miała brata i siostrę.
Rodzina ze strony matki pochodziła z Kaukazu - pradziad pochodzenia perskiego był wojskowym i schronił się tam przed prześladowaniami, zmienił wówczas wyznanie i przyjął nazwisko Siemionow. Ożenił się z ormiańską księżniczką Argocińską-Dołgorukają,mieli ośmiu synów (jeden z nich to dziadek Olgi Szerauc, który był generałem) Babka ze strony matki była córką powstańca karnie zesłanego na Kaukaz i Niemki. Babka ze strony ojca była Litwinką, dziadek ze strony ojca był carskim inżynierem, pracował przy budowie kolei transsyberyjskiej. Rodzice Olgi Szerauc poznali się w Tyflisie, gdzie ojciec kończył szkołę. Zamieszkali w majątku na Kresach.
W 1915 roku, po wybuchu I wojny światowej, ojciec Olgi Szerauc został zmobilizowany do białej gwardii, a ona z matką i rodzeństwem została ewakuowana do miejscowości Wieliż w Rosji. Po roku jej matka otrzymała pracę jako sekretarka w sztabie, przemieszczała się wraz z dziećmi z oddziałami wojskowymi po całej Rosji. W 1918 roku dotarła do Szachtachty w Persji. Po krótkim czasie została ewakuowana przez Anglików wraz z innymi rodzinami wojskowych i dotarła do Konstantynopola, gdzie Olga Szerauc została umieszczona w obozie włoskim dla uchodźców. Następnie została przeniesiona do Tuzli, a później do angielskich obozów znajdujących się na wyspach Morza Marmara. Tam jako jedyna Polka chodziła do szkoły wraz z sierotami arystokracji rosyjskiej. Po likwidacji obozów jej matka postanowiła połączyć się z ojcem, który brał udział w walkach o niepodległość Polski. W 1921 roku Olga Szerauc przez Lwów dotarła do Wilna.
W Wilnie uczęszczała na kursy krawieckie, a od 1924 roku uczyła się w szkole podstawowej prowadzonej przez zakonnice. Następnie uczęszczała do szkoły dla dziewcząt założonej przez hr. Mohlówną. Ukończyła specjalizację tkactwa artystycznego. W 1934 roku wyszła za mąż za Leona Szerauca, leśniczego, i zamieszkała na Polesiu
W sierpniu 1939 Olga Szerauc wraz z synem i córką schroniła się w Wilnie. W 1940 roku jej mąż został aresztowany i zesłany na Syberię, gdzie trzy lata później rozstrzelano go za szpiegostwo. W tym samym roku Olga Szerauc została aresztowana na Polesiu i skazana na 5 lat zesłania w Kazachstanie. Wraz z dziećmi została umieszczona w łagrze i pracowała w kopalni złota Stalino w miejscowości Akmolno. W trakcie zesłania jej syn zmarł z wycieńczenia. Po dwóch latach dzięki pomocy miejscowego dyrektora Rosjanina, który poinformował ją o amnestii, uciekła do oddalonej o 100 kilometrów od Akmolna Makinki. Przez 4 lata pracowała tam na kolei przy produkcji smoły.
Po rozpoczęciu transportów do Polski Olga Szerauc uciekła z Makinki. Dotarła do Szczecina, gdzie otrzymała poniemiecki zniszczony majątek. Miała problemy ze znalezieniem pracy. Odnalazła swoją kuzynkę i postanowiła wyjechać do Krakowa, gdzie mieszka do dziś. Pierwszą pracę podjęła w fabryce gobelinów, a następnie została jednym z organizatorów spółdzielni "Cepelia", gdzie pracowała przez 30 lat. Po 60 latach pracy przeszła na emeryturę. Do 2010 roku prowadziła kursy koronkarskie. Nadal haftuje i jest w kontakcie ze środowiskiem koronkarskim.

http://www.audiohistoria.pl/web/index.p … ba/id/4097

Recepta na długie życie


Pozycja archiwalna
Czwartek, 23 października, 17:00 TVP Warszawa Gatunek:Film dokumentalny Produkcja: 2014 Kat. wiekowa:
Ocena (0 głosów ):
Nie oddano jeszcze głosu
Poleć znajomym:
Koleje losu mieszkanki Krakowa, Olgi Szerauc, która w 2014 roku skończyła 106 lat. Mimo zaawansowanego wieku, kobieta wciąż jest samowystarczalna, chodzi na zakupy, do lekarza, odwiedza rodzinę w Warszawie czy gości w swoim domu znajomych. Posiada swoją receptę na długowieczność i podaje na nią przepis, który łączy się z jej niezwykłą historią życiową, o której barwnie w reportażu opowiada.

http://www.cyfrowypolsat.pl/program-tv/ … EoaivmsV1E

Offline

 

#2 2015-10-13 21:35:11

 Przeme

Emeryt

Zarejestrowany: 2013-07-08
Posty: 1288

Re: Olga Szereauc 1908-

Pojawiło się nowe zdjęcie pani Olgi.


Nasza najstarsza pacjentka ma... 107 lat
2015/09/28
Pani Olga trafiła do naszego szpitala po złamaniu kości udowej. Poza tym, jak mówi, nic innego jej nie dolega i cieszy się doskonałym zdrowiem. Pomimo swoich 107 lat cieszy się bardzo dobrą kondycją. Ze śmiechem dodaje, że nie wie, po co Ci lekarze ją trzymają i nie pozwalają wyjsć do domu. Pytana o receptę na długie życie odpowiada, że sekret jej długowieczności kryje się w ciężkiej pracy, której nigdy nie unikała.

Pani Oldze życzymy szybkiej rekonwalescencji!
https://www.su.krakow.pl/nasza-najstars … ma-107-lat

Ciekawy wywiad w wieku 98 lat. http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/ … ,id,t.html

Ostatnio edytowany przez Przeme (2015-10-13 21:39:38)

Offline

 

#3 2016-05-24 23:45:03

 Przeme

Emeryt

Zarejestrowany: 2013-07-08
Posty: 1288

Re: Olga Szereauc 1908-

Artykuł z 11.04.2016 wspomina panią Olgę Szerauc. http://zgstl.pl/powrot-do-tradycji-wyst … ronczarek/

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.opornicy.pun.pl www.rolnictwoap2007.pun.pl www.wwjd.pun.pl www.witcher.pun.pl www.gra-rpg-naruto.pun.pl